energetycznej w naszym kraju, udowadniając przy tym, że energia odnawialna nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.
Opłacalność
Dzięki dotacjom samorządowym, tym ze szczebla centralnego oraz ulgom podatkowym, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych wytwarzających prąd wystarczający całej rodzinie do normalnego funkcjonowania.
Drugą, równie popularną opcją są kolektory słoneczne zamieniające światło na energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania wody, wydatnie obniżając domowe wydatki.
Przyszłość
W wyniku galopującego postępu technologicznego, urządzenia te potrafią osiągać wysoką wydajność nawet w naszym, pozornie niesprzyjającym ich pracy klimacie, przy dalszych perspektywach na wzrost efektywności.
Wszystko to sprawia, że nawet w dobie pandemii COVID-19 fotowoltaika wciąż jest na językach Polaków, a jej popularność rośnie w zdumiewającym tempie.
Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
Szansa dla energii odnawialnej
Energia odnawialna jest coraz szerzej komentowanym tematem, i to nie tylko w mainstreamowych mediach. Do wielu ludzi dotarło w końcu, że jeśli nie zadbamy o środowisko, w którym mieszkamy, to wkrótce możemy nie mieć już gdzie mieszkać. Katastroficzne filmy wcale nie wyolbrzymiają spraw tak bardzo, jak my, widzowie, chcielibyśmy w to wierzyć. Niestety, klimat nieustannie się ociepla, kolejne miejsca znikają wręcz z mapy świata, a to wszystko przez niszczycielską działalność człowieka. Oczywiście, potrzeba mnóstwa działań na dużą skalę, by powstrzymać całkowitą degradację środowiska, jednak zwykły, "szary" człowiek, a więc my wszyscy, również możemy przyczynić się do poprawy stanu natury. Fotowoltaika jest czymś, w co możemy zainwestować już dziś. Będzie to niezwykle proekologiczne posunięcie, które - zastosowane na większą skalę - może zmienić wszystko. Kolektory słoneczne dostarczałyby nam do domów ciepło i zaopatrywały go w prąd elektryczny. Czy nie brzmi to wprost fenomenalnie? Ich kupno i instalacja wcale nie należą do skomplikowanych operacji, dlatego warto dać szansę ekologii już dziś.
Coraz częściej jest też spotykana w
Wielu z nas pewnie często słyszy w radiu, w drodze do pracy, że powinniśmy bardziej przyłożyć się do dbania o środowisko naturalne. Być może siedzimy wtedy w samochodzie, który - jak wiadomo - nie przysługuje się zbyt dobrze naturze? A może słuchamy o tym w telewizji, zajadając się akurat kotletami? W jakiejkolwiek sytuacji nie znajdowalibyśmy się wówczas, to temat z pewnością jest ważny i, wbrew temu, co myślimy, wiele zależy właśnie od nas. Sposób transportu, sposób odżywiania... A co, gdybyśmy mogli pomagać przyrodzie nie rezygnując z tych rzeczy? Może zamiast działać na pół gwizdka, warto byłoby rozważyć podjęcia bardziej radykalnych środków, takich, jak fotowoltaika? Energia odnawialna jest bardzo popularna nie tylko na Zachodzie. Coraz częściej jest też spotykana w Polsce, co jest trendem niezwykle krzepiącym. Cieszy, że Polacy w trosce o środowisko decydują się coraz częściej na kolektory słoneczne i dostarczanie energii do swoich domostw w sposób ekologiczny. Im więcej osób zdecyduje się na podobne przedsięwzięcie, tym większa będzie szansa, że razem zatrzymamy globalne ocieplenie.